Kuidas oma personaalses õpikeskkonnas orienteeruda?

Personaalne õpikeskkond laieneb aasta aastalt ja küsimus ei ole enam selles, milline või kui suur ta on vaid selles, kuidas selles kõiges mõistliku aja – ja närvikuluga orienteeruda? See lõputu klikkimine ja ühtede-samade lehtede/kaustade/failide järjekordne avamine (ja tihti ka uuesti allalaadimine), otsimine, surfamine..  Tuleb tuttav ette? KOHUTAVALT tüütu ja demotiveeriv!

See kõik on isegi nii tüütu, et vahepeal lihtsalt printisin materjale välja, mida tihti kasutasin, kuid mille ülesleidmiseks alati tohutult aega läks… Ja tihti lihtsalt vältisin asjade tegemist, milleni tee alati nii lõputult pikk ja käidud tundus.

Kuniks juhtus maailma parim asi – Apptoriumi Workspaces! See on nüüd küll tööriist, millest olen tahtnud kohe algusest peale kirjutada. Olen kasutanud seda üle kuu aja ja ma  juba tunnen, et olen parem inimene,  kolleeg ja kaastudeng:) Ma otsisin enda jaoks lahendust (äppi), kuhu koguda otseteed erinevate materjalideni – sisuliselt ressursihaldustarkvara. Või personaalsete õpiressursside haldamise tarkvara.

Mul oli eelkõige tarvis pidevalt leida kaustu ja faile erinevates pilveteenustes (GoogleDrive, iCloud, Dropbox) ja oma arvutis (õpingutega seotud artiklid, kodutööd jne). Samuti olid ripakil tohutu hulk väliseid linke – näiteks õpingutega seotud eDidaktikumi, ASIOi, ÕISi, GoogleClassroomi, Eliademy, Facebooki gruppide, Facebooki vestluste, Moodle, EduFeedr, erinevad kursusespetsiifilised äpid, võrgustikud, lingid materjalidele jne

See lõputu ringiklikkimine on nüüd ajalugu. Kõik olulised ressursid on nüüd sisuliselt kolme kliki kaugusel! Mida Workspaces teeb on see, et ta võimaldab sul luua erinevaid töölaudu teemade kaupa ning linkida sinna kõik su selle teemaga seotud ressursid. Ja need töölauad saab ette manada ühe klikiga ülevalt menüüribalt.

Screenshot 2019-11-03 at 01.02.27.png

Kahjuks ei tule see postitus kuigi pikk sest äpp ise on väga lihtne. EDIT menüü alt muudkui lisad uusi töölaudu ja töölaudadele lohistad lingid, kaustad, failid. Vajadusel nimetad nad ümber seal selliselt, et sul kiirelt peale vaadates lihtne aru saada on, mis on mis. Samas töötab üldjuhul ka preview (hetkel AppStore’is saadaoleval versioonil ei ole aga uuel Workspaces 2 betal on – jah ma kirjutasin Apptoriumi ja küsisin, kas preview funktsioon on võimalik saada ja tuli välja, et juba betal saadaval ja toimib!

Screenshot 2019-11-03 at 01.19.13
Ressursid

Workspaces äpp on lisaks mõeldud töötama selliselt, et sa saad ära määrata need ressursid, mida ta automaatselt avada võiks. Näiteks lõputööd või teadusartiklit kirjutades avab sulle “Lõputöö” projekti alt nii su pooliku kirjutise, kui Zotero, mõne parasjagu poolenisti loetud artikli – ehk siis töö saab jätkuda just sealt, kust ta pooleli jäi ühe nupuvajutusega (START). Selle jaoks tuleb ressursi (faili, kausta, äppi vms) lisades või muutes (EDIT) märkida linnuke “Launch With START” ette (sinised täpikesed menüüs näitavad seda, millised avanevad automaatselt START vajutades). Ma ise seda funktsiooni eriti aktiivselt ei ole kasutanud.

Screenshot 2019-11-03 at 01.21.33 (2).png
Preview funktsioon
Screenshot 2019-11-03 at 01.24.38
Minu kooliga seotud kategooriad
Screenshot 2019-11-03 at 01.26.10
Õpikeskkondade kursuse olulised ressursid

Ma tunnen, et ma olen oluliselt produktiivsem ja motiveeritum, kui ma ei pea opereerima segaduses. Prokrastineerin ning halan ka vähem. Ilmselt seda tingib ikka mingitsorti kontrolli tunne (kontroll oma poolikute asjade üle). Lõppenud projektid saab ära arhiveerida (ei pea kustutama ja mutiauku saatma) ning nende juurde saab alati tagasi minna, kui mõni oluline ressurss taas välja tarvis kaevata on.

Ma olen nii võlutud selle äpi lihtsusest ja sellest, et keegi kuskil on osanud mõelda täpselt selliselt, nagu minul tarvis on oma töövoo edendamiseks. Edasiarendusena võiks need ressursid olla mingitmoodi  ja mingi määrani jagatavad. Samuti tahaks iPadi ja telefoni rakendust. Seda juba uurisin, kas mu Notability (sigahea äpp läbisegi iPadil ja arvutis märkmete tegemiseks) seest ka faile saaks sinna lisada aga seda kahjuks mitte:(

Lisaks õpiprojektidele ja -ressurssidele haldab Workspaces mängleva kergusega ka tööprojekte ja isiklikke projekte. Kahjuks saadaval ainult macile ja tasuline aga siiski õpilastele poole soodsamalt.

Ülesande link: https://opikeskkonnad.wordpress.com/2019/10/23/neljas-teema-personaalsed-ja-avatud-opikeskkonnad-2/

 

 

One thought on “Kuidas oma personaalses õpikeskkonnas orienteeruda?

  1. Lugesin su postitust ja mõtlesin, et kui 10-15 aastat tagasi oli ajajuhtimine (enese juhtimine ajas) väga popp koolitusteema, kus tehnoloogilistest lahendustest ehk puudutati outlooki ja kalendri kasutamist, siis nüüd on ju tekkinud täiesti uus “koolitustoode” – enesejuhtimine/ süstematiseerimine digitaalses paljususes vms. 😄 Eraldi androidi-windowsi ja apple’i inimestele. Pole põhjust olnud uurida, kui aktiivsed need “ajajuhtimise”koolitused hetkel on ja mil määral nende sisu on muutunud, vbl on see kõik juba praktikas kasutusel.
    Aga ma olen väga nõus (ja tõusude-mõõnadega ise samas puntras), et digitaalne segadus on kohutav ajaröövel.
    Ning samas ma arvan, et “tavalisele inimesele” ehk siis mitte nii suurele “vidinate”fännile võib olla paras väljakutse, et esiteks sobiv abimees/rakendus/süsteem enesele leida ning see siis ka selgeks saada.

    Meeldib

Jäta sõna

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Google photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s