Õppekeskkond või õpikeskkond

Inglise keeles ei paista olevat mõistete vahel konflikti – õpikeskkond on üheselt mõistetav learning environment. Eesti haridustekstides kasutatakse läbisegi õppekeskkkonda ja õpikeskkonda. Peamiselt siiski õpikeskkonda. Ka Hans oma postituses viitab riiklikus õppekavas laiutavale õppekeskkonna definitsioonile, ehkki kasutab lõpuks siiski oma postituses läbivalt terminit õpikeskkond.

EKI haridussõnastikust võib välja lugeda, et tegemist on sünonüümidega.

Seostan ise õpikeskkkonda muutuvast õpikäsitusest lähtuvalt õppimiskesksemana, kui õppekeskkonda. Õpikeskkond kõlab nii, nagu seal toimub õppimine, õppekeskkond kõlab nii, nagu seal toimub väljaõpe või vähemalt lähtub see rohkem õpetaja õpetamisest, kui õppija õppimisest.

Mina usun sügavalt, et me oleme see, mida me räägime ja milliseid sõnu kasutame. Meie ise oleme omale kõige pühendunum publik, kuuleme omaenda lausutud sõnu, saame neist aru ning kujundame oma hoiakud ka vastavalt. Peame seetõttu mõistetesse ja keelekasutusse aupaklikkusega ja täpsusega suhtuma.

Kas õppekeskkond on tänapäeval üldse aktuaalne ja korrektne termin? Kas õpikeskkond on osa õppekeskkonnast? Või on nad samal pulgal? Eelmainitud riiklik akt, muide, nimetab ka virtuaalses keskkonnas toimuvat õpet virtuaalseks õppekeskkonnaks.

§ 7.Õppekeskkond

 (1) Õppekeskkonnana mõistetakse õpilasi ümbritseva vaimse, sotsiaalse ja füüsilise keskkonna kooslust, milles õpilased arenevad ja õpivad.

Ülejäänud eestikeelne internet kasutab valdavalt õpikeskkonna mõistet, nagu näha ka allolevast Google Trendsi koostatud graafikust.

Screenshot 2019-09-30 at 21.45.19
Google Trends: õpikeskkond vs õppekeskkond

Olen Hansuga nõus, et kõike meie ümber võib lõpuks oskuslikult käsitledes kasutada õpikeskkonnana – selle tarbimine oleneb meie õpioskustest ja -hoiakutest.

Samuti meeldib mulle mõte õpetajast, kui õppimisprofessionaalist, kes mitte ei kanna õppijatele üle teadmisi, vaid suunab õppijaid õppima nii, et need leiaksid tee uute teadmisteni läbi neid juba ümbritsevate õpikeskkondade – mõned neist keskkondadest on avatumad, mõned suletumad, mõned rohkem ja mõned vähem hajutatud, mõned personaalsemad ning mõned rohkem õpetaja poolt juhitud.

Õpikeskkod kuulub elukestva õppe põhiterminoloogiasse (ingl.k. “learning environment”) ning on tõlgitud järgmiselt – tingimuste kogum, mis mõjutab õppimist (ingl. k. seletatud nii: “Learning environments should become more open, flexible and integrated and learning systems transformed so that they become more responsive and relevant to the needs and interests of learners)

EKI e-õppe terminite andmebaasis on aastal 2012 lisatud õpikeskkonna kohta definitsioon: Vaimne ja füüsiline ja/või virtuaalne keskkond, kus õpe toimub. Juhin tähelepanu, et toimub õpe, mitte õppimine. Õppekeskkond ise ei kuulu sellesse terminite loetelusse.

Googlest leitu põhjal tundub, et nende kahe termini segamini kasutamine on vääratus. Google Scholari ajaloo põhjal võib oletada, et 2000ndate alguses sai mõne aastaga selgeks, et tegemist on kahe erineva terminiga või veelgi enam – pigem siiski rohkem ühe terminiga – õpikeskkond.

Hansuga sel teemal vesteldes sai lisaks selgeks, et e-õppekeskkond on suupärasem öelda, kui e-õpikeskkond. Olin isegi nõus. Aga praegu tundub mulle endale juba, et  e-õpikeskkond kõlab märksa kaunimalt ja mõtestatumalt – kannab endas õiget õppija õppimisest lähtuvat sõnumit.

Võta siis kinni:)

Link ülesandele: https://opikeskkonnad.wordpress.com/2019/09/24/teine-teema-opikeskkonna-ja-vorgustiku-roll-opiprotsessis-2/

4 thoughts on “Õppekeskkond või õpikeskkond

 1. Lahe, et lähenesid teemale teistpidi ja just keelevaldkonnast! Mul tekkis kohe huvi ja läksin kontrollisin Sketch Engine’i keelekorpusest nende sõnade kasutust. Ja tõesti ongi nii, et mõlemaid kasutatakse, aga õpikeskkonda 3 korda rohkem kui õppekeskkonda!
  Siin on ka 1 pilt: http://www.tlu.ee/~kaisu/muu/opikeskkond_vs_oppekeskkond.PNG
  Oranžiga on siis need omadussõnad, millega iseloomustatakse õpikeskkonda, sinisega need, mis käivad õppekeskkonna kohta. Seal kus ringid kohtuvad, kasutatakse sõna mõlema puhul aga erineval arvul. Sealt näeb ka, et õpikeskkond on tunduvalt levinum.
  Põhjus, mis sa ka välja tõid, et õppekeskkond on ehk mõnel juhul suupärasem, on ka graafiliselt nähtav:

  Sealt näeb, et õppekeskkonda kasutatakse tihti just ‘õppe-‘ liitsõnadega koos. Erandiks õppematerjalid, mis naljakal kombel esineb ainult koos õpikeskkondadega.
  Mis veel, e-õppekeskkonda kasutatakse kuskil 5 korda rohkem kui e-õpikeskkonda! :O

  Kuna õpikeskkond on levinum, siis võiks tõesti vast e-õpikeskkonda eelistada. Tõenäoliselt on see nii jaotunud, sest see on seotud e-õppega ning e-õpi ei ütle kasutajale midagi.
  Igal juhul, loodetavasti ei läinud liialt tehniliseks, aga väga põnev teema! 😀 Aitäh, et sellele tähelepanu juhtisid!

  Liked by 1 person

 2. Oo vau Kaisa! Ma olen nii amazed praegu. Aitäh, et täiendasid ja aitasid asjasse selgust tuua! Ma ei olnud kunagi midagi kuulnud SketchEngine’ist aga see on ju just see, mis puudu oli. Ja mida ma Google Trendsi abil parandada püüdsin..

  Liked by 1 person

 3. Nagu me laupäeval Mardi “Õppedisaini alused” kursusel teada saime, siis Mart seletas seda nii: „Õppe.“ (õpetamise) vs. „õpi-„ (õppimine) – ehk siis õpetamisega seotud asjades sisalduvad alati õppimisega seotud asjad. Aga vastupidi ei pruugi olla – ise võib ka õppida nii, et keegi ei õpeta 🙂

  Meeldib

  1. Just! Mart pani asja paika! Seda mainib tegelikult Pirje ka, et nad võivad üksteises sisalduda. Statistikast tuligi välja see huvitav fakt, et ‘õpikeskkonda’ kasutatakse terminina rohkem, kuigi kui lähtuda sellest, et see termin on ekslik, siis kasutavad inimesed seda justkui massiliselt valesti. Ja see on üpris tavaline, et käibel on n-ö vale sõna, ega selle vastu nii lihtsalt saa 😀 Seega on oluline juba varakult jaole saada ning kohe õiget terminit kasutama hakata. Nii et tuleb välja, et mõnikord ei tasu eelistada sõna, millel on rohkem kasutust!

   Meeldib

Jäta sõna

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Google photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s