Õppematerjalide autoriõigus – maakeeli

Inimesed omastavad informatsiooni väga erinevalt. Oma õpingute käigus olen aru saanud, et minul toimib erinevate selede loomine. Creative Commons litsentside lahtiseletamiseks on siiski juba lugematu hulk väga vingeid selesid valmistatud.

Kõige lakoonilisem sele kuue Creative Commons litsentsi kohta on koostanud tšehhi artist Milos Janata, kes on oma sele litsenseerinud: cc by-nc-nd ehk tema keeli – tohin jagada kui viitan autorile, ei muda, ei teeni raha selle arvelt, kasutan sarnast litsentsi ise samuti ( minu blogil on cc-by-nc litsents). Dilemma on muidugi selles, et ta on omistanud oma litsentsi kodulehele http://www.milosjanata.com, mida ei eksisteeri enam..

Tema sele räägib väga lihtsas keeles: kui näen “seda” ikooni, saan ma teha “seda”, kui ma täidan “neid” tingimusi.

Link

resize-key=1e6a1a1efdb011df84894040444cdc60&url=http%3A%2F%2Ffarm4.static.flickr.com%2F3796%2F11825765363_27112e8e09_z.jpg&
Milos Janata loodud sele

 

Ja üks eriti äge sele on tehtud teadur Curtis Newboldi ehk  http://thevisualcommunicationguy.com/ poolt. Tema on kommunikatsioonientusiast. Õnneks mõistan tema infograafikute keelt ning talletan tema lehekülje omale memit’isse. Tema lehekülg on kaitstud copyright’iga kuid kasutan tema teost hariduslikul eesmärgil õigustatud kasutuseks.

Link

resize-key=1e6a1a1efdb011df84894040444cdc60&url=http%3A%2F%2Ffarm4.static.flickr.com%2F3796%2F11825765363_27112e8e09_z.jpg&
Curtis Newboldi sele Creative Commons kohta

Viimane sele on poola Creative Commons kommuunilt. Täiesti teistmoodi sele kuid kõnetab üsna üheselt taas. Nemad ise lubavad seda jagada cc-by alusel. Seega võin seda enda õpimaterjalis jagada autorile viidates.

Allikas

Which-Creative-Commons-license-is-right-for-me
Poola Creatice Commons kommuuni loodud sele

 

Keerulist teemat segasemaks ajamata tahaks siin selle postituse lõpetada. Moraal on see, et kui tegemist ei ole sinu originaalmõtte või originaalmaterjaliga, viita vastavalt. Nõua seda endalt ning oma õpilastelt.

Sest:

respecting-creative-work-yv3ajw
Allikas: https://kerileebeasley.com/workshops/creative-commons-explained/ autor: Kerilee Beasley

 

Viide ülesandele: https://oppematerjalid.wordpress.com/2016/04/04/viies-teema-oppematerjalide-autorioigus-5/

4 thoughts on “Õppematerjalide autoriõigus – maakeeli

Jäta sõna

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Google photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s